skip to Main Content

İç ve dış parazit Tedavisi

İç parazit tedavisi amacıyla yavru kedi ve köpeklere enjeksiyon veya ağızdan tablet formunda haplar yutturulmalıdır. Enjeksiyon olarak praziquantel etken maddeli antiparaziter ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaç tek etken madde olduğundan sadece aşağıdaki parazitlere etkilidir:
Şeritler: Dipylidium caninum, Taenia sp. (özellikle T. pisiformis, T. hydatigena, T. ovis, T. serialis, T. taeniaformis), Echinococcus sp. (özellikle E. granulosus, E. multilocularis), Mesocestoides sp, Diphylobothrium sp., Spirometra sp. (özellikle S. erinacei), Joyeuxiella sp. (özellikle J. pasqualei), Diphylobothrium latum, Multiceps multiceps.
Kelebekler: Paragonimus sp. (P. kellikotti), Opistorchis sp..
Ağızdan tablet olarak yutturulan ilaçlar ise üç etken maddeli (praziquantel, fenbendazol, pirantel pamoat) antiparaziter ilaç olduğundan dolayı daha geniş etki spektrumuna sahiptir. Etki gösterdikleri parazitler şunlardır:

kedi ve kopek ic parazit

Aşı/Mikrochip Uygulama

Aşı uygulamalarından önce evcil hayvanınızın mutlaka antiparaziter uygulamalarının tamamlanmış, tüm iç ve dış parazitlerinden arınmış olması gerekir.

Yoğun Bakım Hizmetleri

Minik dostlarımızın durumlarına göre özel olarak ayarlanabilen kabinlerde bakım ve tedavileri yapılmaktadır.

Cerrahi Operasyonlar

Genel Cerrahi Operasyonları, Doğum ve Jinekolojik Operasyonlar, Ortopedik Operasyonlar, Nöroşirurjik Operasyonlar

kedi ve kopeklerde ic dis parazit tedavisi

Yuvarlark kurt ve şeritler

Toxocara canis, Toxocara cati, Toxascaris leonina, Uncina-ria stenocephala, Ancylostoma caninum, Trichuris vulpis, Echinococcus granulosus, Echinococcus multiocularis, Dipylidium caninum, Taenia sp., Multiceps muiticeps, Mesocestoides sp.

Dış parazit amacıyla yavru kedi ve köpeklere; pire ve kenelere etkili olan ense damlaları kullanılmaktadır. Bu amaçla piyasada selamectin etken maddeli ve fipronil etken maddeli pire damlaları kullanılmaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında ayda bir, kış aylarında 2-3 ay aralıklarla kullanılması tavsiye edilir.

Selamektin pire konusunda çok etkin bir ilaçtır, ancak kene üzerine etkisi olmadığı için köpeğin yaşadığı bölgede kene riski yüksek ise mutlaka fipronil içeren bir preparat ile kombine olarak kullanılmalıdır. Ayrıca selamektin pireler dışında, kalp nematodlarına, kulak uyuzuna, askarit grubu parazitlere karşıda koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Fipronil pire kontrolünde başarılıdır, ancak s-methopren ile kombine edilirse pire larvaları da kontrol altına alınacağından etkisi daha başarılı olacaktır.

Kedi – Köpek Kuaför Hizmetleri

Pet Kuaför: Traş işlemi özellikle kedilerde sedasyon altında yapılmakta olup bu işlem asla anestezi ile karıştırılmamalıdır.

Dental Muayene

Minik dostlarımızın diş problemleri ve diş taşı temizleme işlemlerini özenle yapıyoruz.

Laboratuar Hizmetleri

Hemogram, Biyokimya, Hızlı Testler, Gaita Muayenesi, İdrar Muayenesi, Mikroskobik İncelemeler, Hormon Analizleri, Patoloji

Back To Top